Reprezentacja Gminy Waśniów na konferencji LEADER dziś i jutro

W poniedziałek, 30 września 2019 w hotelu „Ameliówka” panie z zespołu „Skoszynianki” z Nowego Skoszyna częstowały tradycyjnymi potrawami regionalnymi uczestników konferencji „LEADER – dziś i jutro – Konferencji podsumowującej wdrażanie lokalnych strategii rozwoju w latach 2016-2018 i perspektywy po roku 2021”.  Paniom towarzyszyli pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Waśniowie oraz muzyk umilający czas przygrywaniem na akordeonie.

Na stoisku przygotowanym przez Panie nie mogło zatem zabraknąć swojskich pyszności. Panie serwowały, a gości degustowali takie dania jak: mięsa pieczone, swojskie wędliny- kiełbasa, kaszanka, domowa galareta, kapusta z grochem, pyzy z mięsem i sosem grzybowym, różne rodzaje pierogów – z mięsem, kapustą i grzybami, ruskie, ryba po grecku, sałatki, jajka faszerowane, zawijańce ze szpinakiem, ciasta domowe -serniki, szarlotka, tort ”jeż”, ciasto drożdżowe, nalewka „wiśniówka”, marynowane grzybki i papryka oraz chleb ze swojskim smalcem i kiszonym ogórkiem, i wiele innych smakołyków. Panie zachwycały odwiedzających ich stoisko nie tylko smakami, ale także tradycyjnymi dla regionu świętokrzyskiego strojami ludowymi.

Stoisko gospodyń z Nowego Skoszyna cieszyło się dużym zainteresowaniem uczestników konferencji, którzy bardzo chwalili umiejętności kulinarne pań i z wielkim zapałem kosztowali kolejnych potraw. Chętnych do kosztowania tych wszystkich pyszności i słuchania ludowych melodii ciągle przybywało.

Organizatorem konferencji, na której Panie reprezentowały Gminę Waśniów była Lokalna Grupa Działania „Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Świętokrzyskiej” z Łagowa, organizacją wyjazdów na szczeblu gminnym był Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Waśniowie.

We wtorek, 1 października reprezentanci naszej gminy Katarzyna Karczewska i Adrian Kłonica prowadzili dla chętnych uczestników konferencji warsztaty przyśpiewek świętokrzyskich. Ludowe piosenki związane z obrzędami i tradycjami świętokrzyskimi obchodzonymi w poszczególnych porach roku bardzo się spodobały zgromadzonym, którzy chętnie włączyli się do wspólnego śpiewania.

Konferencja

Utworzono dnia 03.10.2019, 13:33