DOŻYNKI POWIATOWE W WAŚNIOWIE

W tym roku gospodarzem Dożynek Powiatowych była gmina Waśniów.  Uroczystość 25 sierpnia 2019r. rozpoczęła  Msza św. w parafialnym kościele pw. św.  Apostołów Piotra i Pawła. Po nabożeństwie uczestnicy przeszli barwnym korowodem na waśniowskie błonia, przy akompaniamencie Strażackiej Orkiestry Dętej z Kunowa, z wieńcami dożynkowymi uplecionymi z tegorocznych kwiatów i zbóż.

Na jego czele szli gospodarze dożynek wójt gminy Waśniów Krzysztof Gajewski oraz starosta ostrowiecki Marzena Dębniak, tuż potem poczty sztandarowe, starostowie dożynek oraz delegacje gmin powiatu ostrowieckiego wraz z włodarzami: burmistrzem  Kunowa Lechem Łodejem, wójtem gminy Bodzechów Jerzym Murzynem, wójtem gminy Bałtów Hubertem Żądło. Korowód zamykali przedstawiciele władz samorządowych województwa i powiatu: poseł Andrzej Kryj, wojewoda Agata Wojtyszek, członek zarządu powiatu ostrowieckiego Agnieszka Rogalińska, przewodniczący Rady Powiatu Ostrowieckiego Mariusz Pasternak, radni powiatowi, przewodniczący Rady Gminy Waśniów Mirosław Chamera z radnymi, funkcjonariusze Policji z komendantem komisariatu Mariuszem Wiączkiem, Strażacy z OSP z gminy Waśniów, delegacje Kół Łowieckich, pracownicy instytucji powiatowych i gminnych.

Na waśniowskich błoniach starostowie dożynek  Agnieszka Życińska i Stanisław Pawłowski przekazali chleb gospodarzom dożynek: staroście ostrowieckiemu, Marzenie Dębniak oraz wójtowi gminy Waśniów Krzysztofowi Gajewskiemu. Wójt Krzysztof Gajewski skierował do rolników słowa wdzięczności, dostrzegając ich trud i poświęcenie w codziennej pracy, w której bogactwo plonów często uzależnione jest od warunków atmosferycznych. W podobnym tonie swoje wystąpienie zaakcentowała starosta Marzena Dębniak.

Dożynki to też okazja do wręczenia odznaczeń z dziedziny rolnictwa i łowiectwa za wkład w ich rozwój. Odebrali je: Andrzej Bonarek z gminy Ćmielów, Wiesław Chamera i Rafał Gierczak z gminy Kunów, Stanisław Dudek, Hutnicze KŁ „Dudek” w Ostrowcu Świętokrzyskim, Paweł Kulczak, Piotr Pelczarski, Lucyna Kaczmarczyk  z gminy Bałtów, Dariusz Jabłoński, Wioletta Strawczyńska, Zbigniew Szwed, Zbigniew Ślusarz, Adam Zieliński, Wioletta Tura, Szymon Kłonica z gminy Waśniów, Jerzy Przydatek KŁ „Góra Chełmowa” z Ostrowca  Świętokrzyskiego.

Zostały również wręczone nagrody laureatom konkursu „Piękna i Bezpieczna Zagroda”. Odebrali je laureaci etapu gminnego: I miejsce Agnieszka i Łukasz Puchała z Kotarszyna, II miejsce Marzena i Sławomir Bartnik z Janowic, III miejsce Małgorzata i Andrzej Ostatek. Najpiękniejsze zagrody w  powiecie ostrowieckim należą do Anny i Jarosława Krakowiak z Wojnowic , gmina Ćmielów oraz Agnieszki i Łukasza Puchała z Kotarszyna, gmina Waśniów.

Następnie nadszedł czas na ośpiewanie wieńców dożynkowych przez zespoły ludowe z powiatu ostrowieckiego. Wieniec reprezentujący gminę Waśniów wykonały i ośpiewały panie z zespołu „Witosławianki” z Witosławic, z gminy Bałtów - zespół „Bałtowianie”, z gminy Bodzechów - KGW w Szwarszowicach, z gminy Bodzechów - zespół „Borianki”, z gminy Kunów – zespół „Kunowianie”.

W trakcie dożynek na scenie prezentowały swoje zdolności wokalne zespoły ludowe  i grupy współpracujące z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Waśniowie oraz prezentowały stoiska z tradycyjnymi potrawami i produktami, były to: „Skoszynianki”, zespół „Miniaturka” z Mominy, grupa „Sami Swoi”,  KGW Jeżów, KGW Śnieżkowice oraz Klub Seniora z Waśniowa. Każda gmina powiatu prezentowała swoje stoiska a cennych informacji rolnicy mogli zasięgnąć na stoiskach KRUS i ODR. Można było również oglądać króliki prezentowane przez Stowarzyszenie Hodowców Królików Rasowych Ziemi Waśniowskiej.

Na koniec przyszedł czas na zabawę z zespołami „Karla” i „Loverboy” oraz dyskotekę z DJ.

DOŻYNKI

Utworzono dnia 04.09.2019, 16:29