DOŻYNKI GMINNE

Tegoroczne dożynki w Waśniowie można zaliczyć do bardzo udanych. Słoneczna aura, licznie zgromadzeni mieszkańcy i bogaty program sprawiły ze obchody święta plonów na długo pozostaną w pamięci uczestników.     19 sierpnia 2018r. świętowanie rozpoczęto uroczystą mszą święta w kościele pod wezwaniem św. Piotra i Pawła w Waśniowie. Po nabożeństwie na plac obchodów przemaszerował korowód dożynkowy: kapela Jana Kowalskiego z Witosławic, poczty sztandarowe PSL, OSP Garbacz, OSP Grzegorzowice i OSP Witosławice , starostowie dożynek Agnieszka Kosiela z Janowic i Krzysztof Zięba z Dobruchny, delegacje z wieńcami: Klub Seniora w Waśniowie, KGW Witosłwianki, KGW Skoszynianki, KGW Śnieżkowice, KGW Jeżów, Grupa Sami Swoi, sołectwa Sarnia Zwola z parafii Grzegorzowice, Wójt Gminy Waśniów, Przewodniczący Rady Gminy w Waśniowie, radni, kierownicy Urzędu Gminy i instytucji z terenu Gminy Waśniów oraz zaproszeni goście. W trakcie części oficjalnej starostowie dożynek przekazali chleb Wójtowi Gminy Krzysztofowi Gajewskiemu i Przewodniczącemu  Rady Gminy Mirosławowi Chamerze. Gospodarze gminy podziękowali rolnikom za ich trud i obiecali dzielić chlebem równo i sprawiedliwie, po czym wraz z dziećmi z zespołu Miniaturka częstowali tym chlebem i miodem uczestników uroczystości. Głos zabrali również zaproszeni goście, którzy złożyli wyrazy uznania za zebrane plony. Kolejnym punktem obchodów było wręczenie odznaczeń i nagród dla  rolników.  W konkursie „Piękna i Bezpieczna Zagroda Przyjazna Środowisku” wyróżnieni zostali: I miejsce Agnieszka i Grzegorz Kita z Czajęcic, II miejsce Wioleta i Edmund Krakowiak z Nowego Skoszyna, III miejsce Katarzyna i Mirosław Świątek.  Odznaką „Zasłużony dla Rolnictwa” udekorowani zostali Tadeusz Dąbrowski z Garbacza, Jacek Pytlak z Mominy i Jacek Raczyński z Boksyc.

W trakcie dożynek wszystkie zespoły ludowe  i grupy współpracujące z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Waśniowie, ośpiewały wieńce oraz prezentowały stoiska z tradycyjnymi potrawami, produktami i rękodziełem, były to: „Skoszynianki”, „Witosławianki” , KGW Jeżów, grupa „Sami Swoi”, KGW Śnieżkowice, Klub Seniora z Waśniowa, zespół „Miniaturka” z Mominy. Stoisko o tematyce rolniczej przygotował także Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach – Powiatowy Zespół z Ostrowca Świętokrzyskiego.

W trakcie festynu dożynkowego można było oglądać króliki i drobny inwentarz zgromadzone na stoisku prezentowanym przez Stowarzyszenie Hodowców Królików Rasowych Ziemi Waśniowskiej. Publiczność wybrała najpiękniejsze króliki, których właściciele otrzymali statuetki: I m. Rex dalmatyński miniaturowy z hodowli Piotra i Kariny Kwiatkowskich, II m. Królik nowozelandzki czerwony z hodowli Radosława Gębury, III m. Rex szynszylowy miniaturowy z hodowli Jacka Szczepaniaka.

Oprócz tego przeprowadzony został konkurs na najsmaczniejsze ciasto dożynkowe. Komisja w składzie Joanna Zajączkowska – sekretarz Urzedu Gminy, Iwona Wiśniewska kierownik Centrum Usług Wspólnych i Marzena Karcz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Waśniowie  za najsmaczniejsze uznała ciasto przygotowane przez Panią Ewę Sala z KGW Jeżów.  Wysoko ocenione i nagrodzone zostały również ciasta wykonane przez panie: Edytę Duda z zespołu „Miniaturka”, Barbarę Walkiewicz z Klubu Seniora w Waśniowie, Wiesławę Machula z KGW Śnieżkowice, Grażynę Grzesik z KGW Witosławice, Ewelinę Bucior z grupy „Sami Swoi” i Jadwigę Miśta z KGW Nowy Skoszyn.

Następnie na Waśniowskiej scenie zawitały: Kapela Podwórkowa  oraz zespoły Veegas i Mix Dance. Ostatnim punktem programu była zabawa taneczna z DJ.

Dożynki Gminne 2018

Utworzono dnia 23.08.2018, 12:01